امروز:

هزینه عکاسی عروسی

«عكاسی در باغ سفارت كویت یك میلیون و ٨٠٠ هزار تومان، اگر بخواهید باغی كه در آن عكاسی می‌كنید دارای عمارت یا آپشن‌های مخصوص مثل تاپ یا دریاچه و استخر هم باشد، قیمت آتلیه عروس و هزینه ورودی بالاتر از ٨٠٠ هزار تومان است.»

اینها را صاحب آتلیه‌ای می‌گوید كه مدعی است ٢٠ سال سابقه كار در این حوزه را دارد. با گرم‌تر شدن بازار جشن‌ها و مراسم ازدواج در ماه شعبان، كار آتلیه‌داران هم رونق پیدا می‌كند. این روزها عروس و دامادها حاضرند مبالغ چندین میلیونی برای ثبت شب خاطره‌انگیز زندگی‌شان كنار بگذارند و این شب مهم را به بهترین شكل و توسط با‌تجربه‌ترین افراد ثبت كنند. تهیه‌كنندگان فیلم‌های مراسم ازدواج این روزها در حد یك پروژه بزرگ سینمایی تجهیزات و امكانات در اختیار دارند و این امكانات هر‌كدام در یك منوی مجزا به زوجی كه می‌خواهند مراسمی به‌یاد‌ماندنی برگزار كنند، ارایه می‌شوند. 

از روزهایی كه جوان‌تر‌های خانواده با یك دوربین ساده از مراسم ازدواج فامیل عكس یادگاری با كادرهای كج و نورهای تنظیم نشده می‌گرفتند، سال‌ها گذشته. تشریفات و كارهایی كه زمانی به عنوان حاشیه این مراسم انجام می‌شدند، تبدیل به یك اصل بسیار مهم در این جشن‌ها شده‌اند.

عكاسی و فیلمبرداری از مراسم ازدواج این روزها یكی از پر‌هزینه‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های مراسم ازدواج شده است. زوج‌های جوان دوست دارند به هر قیمتی كه شده زیباترین مستندات و یادگاری‌ها را از مراسم ازدواج‌شان تهیه كنند. هر‌چند كه به گفته برخی آتلیه‌داران عمر زندگی مشترك بعضی از آنها آنقدری قد نمی‌دهد كه حتی بخواهند عكس‌ها و فیلم عروسی‌شان را از آتلیه تحویل بگیرند. 

آتلیه‌ها و ارایه‌دهندگان خدمات مجالس برای مشتریان‌شان منوهایی با انعطاف بالا تهیه كرده‌اند، كه برای تمام قشرها با هر نوع در‌آمد و سطح فرهنگی می‌تواند مناسب باشد. عكاس خانم و باغ‌های اختصاصی برای عروس خانم‌های محجبه، عكاسی در آتلیه و باغ چند روز قبل از برگزاری مراسم برای اینكه استرس و نگرانی بابت منتظر ماندن مهمانان در شب مراسم وجود نداشته باشد. 

آتلیه‌ای در شمال تهران از امكانات و تجهیزاتی كه در اختیار مشتری‌های‌شان قرار می‌دهند، می‌گوید: «هزینه ورودی باغ از ٣٠٠ هزار تومان شروع می‌شود و بسته به امكاناتی كه مشتری انتخاب می‌كند افزایش پیدا می‌كند، اگر عروس و داماد ساقدوش هم داشته باشند به‌ازای ورود هر ساقدوش مبلغی بین ٥٠ تا ١٠٠ هزار تومان به هزینه ورودی افزوده می‌شود. اگر بخواهید در كنار عمارت عكاسی كنید، باغ‌هایی با عمارت در نیاوران یا كردان داریم كه ورودی‌شان بالاتر از ٨٠٠ هزار تومان است. اگر هم بخواهید یك كار اروپایی و خاص برای‌تان انجام دهیم می‌توانید در استخرهای پرورش ماهی در جاجرود یا رودهن قایق‌سواری كنید، فیلمبرداری هم توسط هلی‌شات انجام می‌شود. بعضی باغ‌ها هم كرین (تجهیزات حركتی دوربین فیلمبرداری) دارند كه هزینه استفاده از كرین جداگانه محاسبه می‌شود.» 

آقای مسوول آتلیه توضیح می‌دهد كه هزینه ورودی باغ به‌طور‌جداگانه توسط صاحب باغ دریافت می‌شود و هزینه‌های مربوط به عكاسی و فیلمبرداری هم طبق منوی انتخابی مشتری محاسبه می‌شوند. منوهای ارایه شده توسط این آتلیه قیمتی بین ٩٥٠ هزار تومان تا ١٨ میلیون تومان دارند.

عكاسی اسپرت هم در كویر و دبی به انتخاب مشتری در منوها وجود دارد و آقای مسوول توضیح می‌دهد كه هزینه آفیش كردن عكاس و فیلمبردار در پروژه‌های خارج از تهران چند‌برابر تهران است و هزینه رفت و آمد و اقامت عكاس هم به عهده مشتری است.

او اضافه می‌كند هزینه حضور یك‌روزه عكاس در عكاسی خارج از تهران ٧٠٠ هزار تومان است در صورتی كه آفیش همان فرد در تهران ٢٠٠ هزار تومان برای مشتری تمام می‌شود. به همین دلیل بیشتر مشتری‌ها به باغ‌های جاجرود و لواسان یا جنگل‌های شمال كشور راضی می‌شوند و سفر به دبی و كیش ویژه افرادی است كه هزینه برای‌شان چندان مهم نیست و می‌خواهند كار بسیار خاصی تحویل بگیرند. 

در شرق تهران هم همین گزینه‌ها در منوهای آتلیه دیگری وجود دارد، باغ‌های معمولی ورودی حدود ٢٠٠ هزار تومان دارند و سقف قیمت ورودی باغ در این منطقه حدود ٩٠٠ هزار تومان است.

البته در این بین آتلیه‌هایی هم وجود دارند كه با سوءاستفاده سر افراد كلاه می‌گذارند؛ مسوول یكی از آتلیه‌ها در مورد كلاهبرداری‌های رایج در این صنف صحبت می‌كند و می‌گوید: «مشتری‌ها اطلاعات تخصصی ندارند، بسیاری از همكاران ما یك فیلم بسیار حرفه‌ای كه ٢٠ میلیون تومان هزینه لازم دارد به مشتری نشان می‌دهند به عنوان نمونه كار، اما در عمل از هیچ كدام از تجهیزات حرفه‌ای استفاده نمی‌كنند، اما هزینه‌اش را از مشتری دریافت می‌كنند. كار را با یك میلیون تومان می‌بندند اما از مشتری ١٠ میلیون می‌گیرند.»

او در مورد امكانات موجود در باغ هم می‌گوید: «بعضی باغ‌ها دارای عمارت هستند كه هزینه ورودی‌شان بالاتر است، اگر مشتری بخواهد از داخل عمارت هم عكاسی كند باز هزینه‌اش جداست، بعضی عمارت‌ ها دوبلكس و شیك هستند و بعضی هم مبلمان بسیار خاص دارند.»

او در مورد اینكه صاحبان این باغ‌ها چه كسانی هستند، هم می‌گوید: «بعضی از باغ‌ها را از سرایدارشان كرایه می‌كنیم، صاحبان اصلی باغ خارج از ایران زندگی می‌كنند، بعضی هم خودشان جای دیگری زندگی می‌كنند و از فضای زیبای باغ‌شان برای درآمد‌زایی استفاده می‌كنند البته وقتی به شمال كشور برای عكاسی می‌رویم، هزینه‌ها كمتر است، چون ما باغی را اجاره نمی‌كنیم و هزینه ورودی نمی‌پردازیم و از فضای بكر جنگل استفاده می‌كنیم.»

در جنوب تهران اما باغ‌هایی با عمارت‌های لوكس و مناطق بكر جزو گزینه‌های منوی عكاسی نیست و آنها در باغی كه در كنار سالن محل برگزاری مراسم عكاسی می‌كنند و بیشتر ترجیح می‌دهند عكاسی مراسم و اسپرت را در آتلیه انجام دهند، البته آنها نیز گزینه‌های بسیاری دارند كه برای عروس و داماد روی میز بگذارند.

صاحب آتلیه در نازی‌آباد از امكاناتی كه در مراسم ارایه می‌دهند، می‌گوید: «كرین در باغ و مراسم هم جزو گزینه‌های‌مان هست، همین‌طور فیلمبرداری دو دوربینه و سه دوربینه. چند سالی می‌شود كه تهیه مستند قبل از مراسم هم خیلی مورد توجه است، برای تهیه مستند ما یك سری سناریو داریم، یك سری هم خود مشتری‌ها با خودشان می‌آورند و بعضی اوقات خودشان هم كارگردانی كار را انجام می‌دهند.»
 
عكس‌های مانده و ازدواج‌های بی‌سرانجام
البته بخشی از این عروس دامادهایی كه عكس‌های ویژه می‌گیرند هیچگاه به آلبوم‌های خود نمی‌رسند زیرا زندگی‌شان زیر یك سقف دوام چندانی پیدا نمی‌كند؛ خانمی كه مسوول آتلیه‌ای در غرب تهران است، فایل‌ها را نشان می‌دهد و می‌گوید: «بعضی از این فایل‌ها برای دو سال پیش است، بیشتر این زوج‌ها ازدواج‌شان شكست خورده كه برای تحویل فیلم و آلبوم عكس‌شان نیامده‌اند، ما با بعضی‌ها تماس می‌گیریم، اما متاسفانه می‌گویند كه چند ماه بعد از ازدواج‌شان جدا شده‌اند.»

منابع : روزنامه اعتماد - فرارو


نوشته شده در : دوشنبه 28 آبان 1397  توسط : علی خوبیان.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic